Oddanie dziecka do żłobka to bardzo ważny, ale zarazem niezwykle trudny etap w życiu zarówno maluszka, jak i rodzica. Kilkugodzinna rozłąka po tym, jak spędzaliście razem każdy dzień, będzie dla Was prawdziwą próbą przetrwania, a im bardziej jesteście ze sobą związani, tym trudniejsza będzie ta rozłąka. Ale warto wiedzieć, że istnieją sposoby i metody na to, aby proces ten przebiegł bez zbędnych problemów. Oto kilka porad dotyczących „odstawienia” dziecka do żłobka.

Zaplanuj dobrze czas

Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni moment. Jeśli nie jesteś gotowa na ten krok, to nawet najlepsze przygotowanie nic nie da, bo dziecko wyczuje Twoje emocje. Musisz więc sama przed sobą przyznać, że teraz jest ten moment, kiedy możesz oddać w opiekę swoje dziecko bez wyrzutów sumienia, zaakceptować fakt, że maluszek musi się rozwijać, a do tego potrzebuje socjalizacji, czego bardzo ważnym elementem jest kontakt z rówieśnikami. Gdy już będziesz mieć pewność, że jesteś gotowa zostawić dziecko w żłobku, pora na zorganizowanie na to odpowiedniego czasu. Pamiętaj, że na początku dziecko jest przyjmowane na tak zwaną adaptację. Godzina, czasem dwie spędzone na sali z dziećmi, niekiedy pod okiem rodzica, a niekiedy zupełnie bez jego udziału – jest to czas, kiedy opiekunowie obserwują, jak zachowuje się dziecko, co powoduje u niego płacz lub smutek, a także jak reaguje na brak obecności rodzica. Dopiero po kilku dniach czas ten jest wydłużany, włączane są do tego zabawy z dziećmi, wspólne posiłki i drzemka. Może się jednak zdarzyć, że po okresie adaptacji dziecko znów zacznie tęsknić i skończy się to długimi godzinami płaczu. Wówczas opiekunowie w żłobku zwykle proszą rodziców o przybycie, aby nie potęgować w dziecku negatywnych uczuć. Musisz zatem być na to przygotowana i tak zaplanować swój czas, aby w razie potrzeby móc w miarę szybko zjawić się w żłobku.

Przygotuj dziecko na nowe miejsce

Ważne jest również to, jak przygotujesz swoje maleństwo na nową rzeczywistość. Przede wszystkim w dzień pójścia do żłobka unikaj pośpiechu i nerwów, gdyż to przełoży się na samopoczucie dziecka. Dzień wcześniej przygotuj sobie cały ekwipunek dla dziecka, włącznie z ubrankiem na zmianę, butelką z napojem, pieluszkami i ulubioną zabawką. Dziecko powinno być od rana w dobrym nastroju, więc warto zaplanować dla niego ulubione śniadanie, trochę wspólnej zabawy i wygłupy aż do samego przybycia do żłobka. Pamiętaj, że niezwykle ważne jest odpowiednie pożegnanie z dzieckiem. Bez łez, rozpaczliwego przytulania. Takie zachowanie tylko pogłębi jego smutek i może nawet doprowadzić do prawdziwej histerii maluszka. Jeden szybki całus w policzek i natychmiastowe wyjście z budynku to zalecane zachowanie, jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko szybko się zaaklimatyzowało w nowym miejscu.

Odbiór dziecka

To najprzyjemniejszy moment zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Powitanie może być oczywiście pełne emocji i radości –  będzie to najlepsza nagroda dla dziecka za dzielne wytrwanie, nawet, jeśli w ciągu dnia zdarzyły się słabsze momenty. Na początek możesz też wynagrodzić dziecku rozłąkę, wręczając mu nową zabawkę, natomiast bez wątpienia wspólnie spędzony czas będzie dla niego bezcennym darem. Po pełnym emocji dniu maluszek z pewnością będzie chciał odpocząć u boku swojej ukochanej mamusi, więc podaruj mu ten czas, aby poczuł się bezpiecznie i kojąco. Wspólna zabawa, oglądanie książeczek z kolorowymi obrazkami lub wygłupy na łóżku uszczęśliwią malca i z pewnością sprawią, że kolejny dzień w żłobku minie w dobrym nastroju.

Zobacz także: tanie zabawki dla dzieci – odwiedź sklep Mamisie.pl

Artykuł sponsorowany