Kuchnia gastronomiczna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej restauracji. Wybór oraz dopasowanie odpowiedniej jest więc bardzo ważną kwestią. Sprawdźmy, co warto wziąć pod uwagę, kupując kuchnię gastronomiczną. 

Najważniejszym miejscem każdej restauracji jest kuchnia. To miejsce często zupełnie niewidoczne dla większości. Jednak to właśnie w nim dzieje się cała magia. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy kuchnia jest odpowiednio wyposażona. Pamiętajmy bowiem, że nawet najlepszy kucharz nie przyrządzi pysznego dania, nie mając pod ręką odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Jeśli chodzi o wyposażenie, to jego absolutną podstawą jest kuchnia gastronomiczna. To element, od którego warto rozpocząć kompletowanie sprzętu. Obecnie w sklepach i hurtowniach znajdziemy naprawdę duży wybór wśród kuchni gastronomicznych. Jak więc wybrać właściwą? Sprawdźmy, jakie kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę, by dokonać udanego zakupu. 

Kuchnia gastronomiczna — elektryczna czy gazowa? 

Jeśli myślimy o tym, by kupić nową kuchnię gastronomiczną, to pierwszą rzeczą wartą rozważenia, jest wybór pomiędzy urządzeniem gazowym a elektrycznym. To podstawowa kwestia, dlatego najlepiej decyzję podjąć już na samym początku. Dzięki temu ułatwimy sobie zadanie, bo znacznie zawęzimy nasz krąg poszukiwań. 

Kuchnie gastronomiczne gazowe cieszą się bardzo dużą popularnością. W większości lokali znajdziemy właśnie taki sprzęt. Rzeczywiście, ma od wiele zalet. Kuchnia gastronomiczna gazowa zapewnia przede wszystkim bardzo tanią eksploatację. Gaz jest niedrogi, dlatego też sprzęt ten nie generuje wysokich kosztów. Jak wiadomo, w restauracjach kuchenka jest włączona niemal cały czas, dlatego kwestie ekonomiczne są tu dość istotne. 

Elektryczne kuchnie gastronomiczne są doskonałą alternatywą dla tych gazowych. Obecnie stosuje się je coraz częściej. Takie kuchnie są przede wszystkim bardzo bezpieczne w użytku. Nie wymagają także doprowadzania instalacji. Co więcej, można zastosować je w dowolnym miejscu, ponieważ ich źródłem zasilania jest zwykły prąd. Dużym atutem jest w tym przypadku także łatwość czyszczenia. 

Jeśli nie możemy zdecydować, które z tych rozwiązań jest dla nas lepsze, to warto rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Obecnie w sklepach dostępne są bowiem także kuchnie gastronomiczne mieszane. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kuchnię gastronomiczną?

Duży wybór sprawia, że naprawdę trudno jest podjąć dobrą i szybką decyzję zakupową. Jeśli chodzi o kuchnie gastronomiczne, nie warto podejmować ich pochopnie. Pamiętajmy, że jest to sprzęt, który poddawany będzie intensywnej eksploatacji. Musi być więc solidny, a także funkcjonalny. Dlatego też przy zakupach powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Warto wybierać kuchnie gastronomiczne wykonane z dobrej klasy materiałów. Stal nierdzewna sprawdzi się doskonale, ponieważ jest łatwa w czyszczeniu i odporna na uszkodzenia. Koniecznie weźmy pod uwagę także wielkość urządzenia. Ten parametr należy dostosować do warunków panujących w kuchni bądź do wielkości restauracji. Dobór odpowiedniej ilości palników pozwoli zoptymalizować czas przyrządzania potraw i polepszy organizację pracy. 

Kuchnia gastronomiczna to nie zawsze urządzenie z palnikami. Na rynku dostępne są różne typy tych urządzeń. Czasem w profesjonalnej kuchni potrzebne są bardziej zaawansowane rozwiązania. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup kuchni z płytą grillową, czy też z wbudowanym kociołkiem. Coraz większą popularnością w gastronomii cieszy się też technologia indukcyjna. 

Kuchnia gastronomiczna z piekarnikiem — czy warto?

Kuchnia gastronomiczna nie składa się jedynie z płyty grzewczej lub palników. Urządzenia te składają się także z podstawy, którą stanowić może półka lub komora do przechowywania, a niekiedy nawet piekarnik. Pierwsza opcja to dobry wybór dla restauracji, w których wyposażeniu znajduje się już piec. Jeśli jednak kompletujemy je od podstaw, to doskonałym wyborem będzie kuchnia gastronomiczna z piekarnikiem. Takie urządzenie jest niezwykle praktyczne i pozwala na optymalizację miejsca w kuchni. Warto przemyśleć tylko, czy wystarczy nam zwykły piekarnik. Obecnie wśród kuchenek znajdziemy także takie, które dysponują wbudowanym piecem konwekcyjnym. To świetna opcja do profesjonalnej kuchni. 

Kuchnia gastronomiczna — gdzie kupić? 

Sprzęt do użytku profesjonalnego, taki jak kuchnia gastronomiczna warto kupować jedynie w sprawdzonych miejscach. W zwykłym sklepie nie znajdziemy takich urządzeń, dlatego najlepszą opcją są specjalistyczne hurtownie gastronomiczne. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się te działające online. Umożliwiają szybkie i wygodne zakupy oraz dostęp do najlepszych sprzętów na rynku. Warto wejść na gastroprodukt.pl/kuchnie-gastronomiczne, by sprawdzić, jak wiele możliwości mamy. Duży wybór wśród dobrej jakości urządzeń sprawia, że z pewnością wybierzemy kuchnie gastronomiczną idealną do naszego lokalu. Co najważniejsze, pozwoli nam ona przyrządzać pyszne dania, które podbiją kubki smakowe klientów. 

undefined