Decyzja dotycząca wyboru projektu domu wymaga analizy wielu czynników. Pamiętać należy o zgodności z ustaleniami MPZP lub decyzji o WZ i dopasowaniu gotowego projektu do warunków naturalnych działki. Uwagi wymaga dobre dostosowanie do potrzeb mieszkańców, a także planowanego budżetu. Wiele rodzin marzy o budowie funkcjonalnego domu parterowego i w tym, artykule przedstawiamy kilka interesujących propozycji.

Jaka powinna być wygodna parterówka?

Aby dom był wygodny dla przyszłych mieszkańców, musi spełniać ich potrzeby. Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę różne kwestie podczas ich definiowania. Jak duży dom można wybudować na danej działce, jakie warunki wynikają z lokalnych przepisów, które musi spełniać projekt, ile osób będzie mieszkać w domu, czy są dzieci, czy osoby starsze, jakie dodatkowe pomieszczenia są niezbędne – ta zaledwie kilka z wielu pytań, wymagających właściwej odpowiedzi. Projekty domów parterowych zachwycają swoją niską, wtopioną w krajobraz bryłą i komfortową przestrzenią bez schodów, dzięki czemu młodsi i starsi członkowie rodziny mogą bezpieczniej przemieszczać się we wnętrzu. Komfort znajduje również odzwierciedlenie w funkcjonalnym układzie pomieszczeń, który w przypadku jednokondygnacyjnych wnętrz powinien prezentować czytelny podział na część dzienną i nocną. Ponadto pełna wysokość pomieszczeń w budynku parterowym daje duże możliwości aranżacyjne, a swobodny dostęp do ogrodu z różnych części domu podnosi jego walory funkcjonalne.

Wymarzona parterówka z kolekcji ARCHON+

W licznej i różnorodnej ofercie Pracowni ARCHON+ znalezienie idealnego projektu domu nie jest trudne. Każdy Inwestor może skorzystać z praktycznego narzędzia, jakim jest wyszukiwarka ze szczegółowymi kryteriami wyboru. Bezpłatną pomoc w znalezieniu najlepszego projektu oferują także doświadczeni doradcy projektowi Pracowni, z którymi warto się skonsultować.

Poniżej przedstawiamy wybrane projekty domów parterowych.

Dom w Cieszyniankach” powstał z myślą o rodzinach, poszukujących projektu prostego parterowego budynku z czterospadowym dachem i jednostanowiskowym garażem. Nowoczesny styl podkreśla monochromatyczna elewacja z białego tynku oraz fragmentów wykończonych okładziną o strukturze betonu. Całość dopełnia stolarka oraz dachówka w odcieniach szarości i antracytu. Strefa dzienna jest wyraźnie oddzielona od części nocnej domu. Salon z miejscem na dużą, narożną kanapą ma bezpośrednie wyjście na taras, a walory wizualne jadalni podkreśla nowoczesne okno. Bliskość kuchni ułatwia organizację rodzinnych przyjęć. Wyspa kuchenna to idealne miejsce na poranne śniadanie oraz wygodny blat do przygotowywania posiłków. Narożne okno zapewnia piękne oświetlenie przestrzeni. Prywatna strefa domu jest zaciszna i składa się z trzech sypialni, w tym sypialni głównej z bezpośrednim wyjściem na taras. Przewidziane w pokojach pojemne szafy ułatwiają przechowywanie. W układzie funkcjonalnym domu znajdują się również: przestronna łazienka, garderoba, toaleta, pralnia i spiżarnia.

Kolejna propozycja to „Dom w kostrzewach 4” – mała parterówka o nowoczesnym designie, wyróżniająca się zwartą bryłą z dwuspadowym dachem. Prosta konstrukcja budynku umożliwia ekonomiczną budowę. Wykończenie domu to harmonijne połączenie materiałów takich jak jasny tynk, drewniana okładzina oraz struktura betonu. To ponadczasowy design, który pięknie komponuje się z otaczającą dom przestrzenią. Pergola nad tarasem tworzy ciche i przytulne miejsce do relaksu. Wnętrza „Domu w kostrzewach 4” zostały w optymalny sposób zaprojektowane, w celu efektywnego wykorzystania przestrzeni. Strefa dzienna jest słoneczna, przesuwne przeszklenie pozwala na piękne doświetlenie i płynnie łączy wnętrze z tarasem. Kominek w centralnej części domu wprowadza miłą i przytulną atmosferę. Strefa prywatna składa się z głównej sypialni oraz dwóch pokoi dziecięcych. W domu znajduje się też garderoba, zapewniająca wygodne przechowywanie, a program funkcjonalny uzupełnia łazienka.

Dom w renklodach 15 (G2)” to projekt idealny dla Inwestorów, planujących budowę domu parterowego z dachem czterospadowym i obszernym garażem na dwa samochody. Nowoczesny charakter podkreśla projekt elewacji oraz duże przeszklenia, które w naturalny sposób łączą dom z ogrodem. Przestronny salon z efektownym kominkiem i narożną sofą to idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną. Reprezentacyjna jadalnia sąsiaduje z kuchnią, której granicę wizualnie rysuje półwysep z barkiem śniadaniowym. Kuchnia oferuje możliwość zaaranżowania pojemnej, wysokiej zabudowy oraz obszernej powierzchni roboczej. Organizację pracy ułatwia przylegająca do kuchni spiżarnia. W strefie nocnej do dyspozycji domowników znajdują trzy sypialnie, wśród nich pokój rodziców z garderobą i wyjściem do ogrodu. Hol mieści pojemne szafy do przechowywania, a układ funkcjonalny domu dopełniają dwie łazienki.

Więcej interesujących projektów domów na www.archon.pl

Artykuł sponsorowany