Według polskich przepisów, każda gmina jest zobowiązana do wdrożenia odpowiedniej polityki postępowania z odpadami. Dzięki tym przepisom, każdy mieszkaniec gminy ma zapewnione, że jego odpady zostaną usunięte przez odpowiednie służby z miejsca ich składowania za odpowiednią opłatą. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach nie można zrzucać obowiązku do usuwania odpadów na gminę oraz przedsiębiorstwa zatrudnione przez tą gminę. Dzieje się tak na przykład w przypadku prowadzenia prac budowlanych, remontowych, czy też usuwania odpadów wielkogabarytowych. Takie działania wymuszają na inwestorze lub wykonawcy odpowiedniego działania, do których można zaliczyć wynajem kontenerów na śmieci.

Wynajem kontenerów na śmieci – czy warto w to inwestować?

Przed szukaniem odpowiedzi, czy warto zainwestować w wynajem kontenerów na śmieci, trzeba wiedzieć o czym jest mowa. To są wielkie metalowe pojemniki o różnych pojemnościach, przeznaczone do przechowywania oraz przewożenia różnego rodzaju odpadów w wielkich ilościach. Są to więc pojemniki, które doskonale się sprawdzą na wszelkiego rodzaju placach budowy, miejscach remontów, czy też do wywozu wielkogabarytowych odpadów, których właściciel nie może usunąć we własnym zakresie. Zazwyczaj wynajem kontenerów na śmieci obejmuje również usługę wywozu do przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją śmieci, jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne dla korzystającego z wynajętych kontenerów na odpady.

W większych miastach zazwyczaj można znaleźć kilka lub kilkanaście ofert przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem kontenerów na śmieci. Przed podpisaniem umowy na wynajem warto dokładnie przeanalizować jej warunki, nie tylko pod kątem kosztów, ale również pod kątem czasu udostępniania kontenera, częstotliwości wywozu odpadów znajdujących się w wynajętych kontenerach. Tak naprawdę przed podpisaniem umowy trzeba określić jaki rodzaj śmieci będzie się składować w kontenerach. Jest to o tyle istotne, że każdy rodzaj odpadów będzie składowany w innym rodzaju kontenerów. Do składowania gruzu przeznaczony jest innego rodzaju kontener niż do składowania odpadów bytowych lub śmieci mieszanych. Takie określenie pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych problemów związanych np. z wymianą kontenera na właściwy.

Dla kogo przeznaczona jest usługa wynajmu kontenerów na śmieci?

Większość zapytana o to, kto będzie wynajmować kontenery na śmieci, wskazuje przedsiębiorstwa lub inwestorów prowadzących prace budowlane, rozbiórkowe lub też remontowe. Jednak tak naprawdę usługa wynajmu kontenerów na śmieci jest skierowana do każdego, kto ma problem z usunięciem sporych ilości odpadów. Oczywiście najczęściej kontenery będą wynajmowane do składowania i wywożenia odpadów budowlanych, mebli itp. Jest to związane ze sporą ilością odpadów, które powstają podczas prac budowlanych, remontowych i tym podobnych. Jednak trzeba pamiętać, że kontenery to nie tylko wielkie pojemniki do których można wrzucić wielką ilość odpadów. Kontenery to również pojemniki nieco mniejsze, które mogą być wykorzystane na przykład podczas wymiany umeblowania itp.

O czym pamiętać przy wynajmowaniu kontenera na śmieci?

Przed wynajęciem kontenerów na śmieci trzeba tak naprawdę poznać kilka zasad, które sprawią, że wynajmowanie kontenera będzie proste i bezproblemowe. Decydując się na wynajem kontenerów na śmieci, musimy określić jaki rodzaj odpadów będzie składowany w tych pojemnikach. Pozwoli to to na odpowiednie dobranie pojemnika do rodzaju odpadów. Nie można zapominać, że niektóre odpady mogą mieć charakter potencjalnie niebezpieczny, a więc wynajmowane kontenery muszą być odpowiednio przygotowane. Część wynajmujących kontenery na śmieci aby zaoszczędzić nieco pieniędzy dopuszcza do przeładowania kontenera odpadami. Takie działanie jest niedopuszczalne. Zbyt ciężki kontener lub wystające poza obrys kontenera elementy mogą być przyczyną odmowy odebrania pojemnika od klienta. To nie tylko kwestia ewentualnych mandatów ze strony policji, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa.