Co dwa lata patrzymy z lupą na letnią lub zimową olimpiadę. Jest to światowe widowisko kreowane przez najlepszych organizatorów, na którym swoje umiejętności prezentują największe gwiazdy sportu, przygotowujące się do swojego występu przez wiele długich lat.

W ciągu dwóch tygodni widzowie zatracają się w poczuciu koleżeństwa, patriotyzmu, współzawodnictwa i ogólnej widowiskowości, które towarzyszą tym igrzyskom. Krew, pot i łzy pojawiają się na tej imprezie niemal zawsze. Na Olimpiadzie wszystko jest na szali, a stawka jest podniesiona do punktu bez powrotu dla niektórych zawodników, ponieważ ich występ zdefiniuje trajektorię ich kariery w przyszłości. Każdy obrót na lodzie, każdy cios i każde uderzenie ramienia w pozycji motyla o taflę wodę — wszystkie te drobne szczegóły są często praktykowane latami podczas drogi do uzyskania perfekcji. To sprawia, że wygrana medalu jest tym bardziej ekscytująca i przytłaczająca, ale przede wszystkim zapierająca dech w piersiach podobnie jak wygranie jackpota w grach oferowanych przez kasyno online GGBET. W tym artykule omówimy największe zwycięstwa olimpijskie ostatniej dekady. Zaczynamy!

Pekin 2008, Matthias Steiner

Zaledwie rok po stracie żony w wypadku samochodowym niemiecki ciężarowiec Matthias Steiner zdobył złoto, wygrywając w kategorii superciężkiej na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku, bijąc swój poprzedni rekord. Słodko-gorzkie zwycięstwo Steinera do dziś pozostaje w sercach wielu widzów, będąc jednym z najbardziej emocjonujących momentów i osobistego triumfu, stając się jednocześnie wyczynem, który jest ciężki do powtórzenia

Vancouver 2010, Lindsey Vonn

Podczas swoich trzecich Zimowych Igrzysk, narciarka alpejska Vonn — wówczas dwukrotna mistrzyni świata i dwukrotna srebrna medalistka — nie zdobyła jeszcze medalu olimpijskiego po strasznym wypadku podczas biegu treningowego na Igrzyskach w 2006 roku. W mediach panował szum, ponieważ Vonn planowała ścigać się we wszystkich pięciu zawodach, tworząc historię, kiedy wygrała zjazd, pokonując rodaczkę Julię Mancuso o 0,56 sekundy i stając się pierwszą Amerykanką, która zdobyła olimpijskie złoto w tym wydarzeniu. Krzyk Vonn po zakończeniu biegu nie zostanie szybko zapomniany.

Ateny 2004, Birgit Fischer

Po zdobyciu sześciu medali olimpijskich niemiecka zawodniczka Birgit Fischer zdecydowała, że to nie wystarczy. W 2004 roku najlepsza olimpijka w kajakarstwie wróciła do Grecji i dołączyła do niemieckiej drużyny, zdobywając historyczny siódmy i ósmy medal olimpijski. Ten niezrównany wyczyn sprawił również, że Fischer stała się pierwszą kobietą, która zdobyła medal olimpijski 20 lat po swoim pierwszym sukcesie.

Londyn 2012, David Rudisha

Powszechnie uważany przez większość za najlepszy bieg w historii, urodzony w Kenii David Rudisha już dawno zyskał sławę dzięki swoim imponującym wyczynom podczas rekordowego debiutu olimpijskiego. Od tego czasu pobił go niezliczoną ilość razy, stając się pierwszym człowiekiem, który złamał 1:41, przekraczając swój dotychczasowy rekord 1:40.91. Czas każdego biegacza był najszybszym w historii dla tego miejsca na mecie. „To był występ igrzysk, nie tylko lekkoatletycznych, ale wszelkich” — powiedział przewodniczący London 2012 Seb Coe, były rekordzista świata na 800 m.

Vancouver 2012, Joannie Roachette

Uważana za jeden z najbardziej emocjonalnych momentów w historii Olimpiady, kanadyjska łyżwiarka figurowa Joannie Rochette pokonała drogę do brązowego medalu na Olimpiadzie w Vancouver w 2010 roku zaledwie cztery dni po tym, jak jej matka zmarła na nieszczęsny atak serca. Podczas ceremonii zadedykowała swój występ matce.

Londyn 2012, Znakomita Piątka

Gabby Douglas, Aly Raisman, Jordyn Wieber, McKayla Maroney i Kyla Ross utworzyły pierwszą amerykańską drużynę gimnastyczną, która zdobyła tytuł olimpijski poza domowymi igrzyskami. Ta grupa nadała ton temu, co stało się historyczną chwilą — kobiety z USA wygrały wszystkie olimpijskie i światowe tytuły drużynowe od 2011 roku. Douglas zdobyła tytuł mistrzowski w Londynie. Raisman zdobyła swój medal w Rio (srebro). Wieber zapoczątkowała ten proces, zdobywając w 2011 roku tytuł mistrza świata.

Londyn 2012, Michael Phelps

Phelps, prawdopodobnie najbardziej znany olimpijczyk w historii, zadebiutował na igrzyskach w wieku 15 lat w Sydney w 2000 roku. Od tego czasu zdołał podbić świat szturmem, absolutnie dominując zarówno w Atenach, jak i Pekinie, zdobywając łącznie 16 medali przed startem w Londynie w 2012 roku. Zremisował z radziecką gimnastyczką Larisą Latyniną w wieku 18 lat, Phelps poprowadził amerykańskich mężczyzn do złota w 4×200 metrów stylem dowolnym, zapisując swoje nazwisko w księgach historii z (kolejnym) historycznym 19. medalem olimpijskim, z czego 15 złotych. Wróciłby do Rio i przedłużył ten rekord, zbierając 23 złote medale ze wszystkich 28.

Rio 2016, Usain Bolt

Wraz z takimi nazwiskami jak Michael Phelps i Simone Biles, Usain Bolt jest bardziej znany jako „najszybszy żyjący człowiek”. Jego dorobek od 2008 roku obejmuje złote medale na 100m, 200m i 4x100m.

Rio 2016, Neymar

W tym, co później nazwał najbardziej nerwowym momentem swojego życia, Neymar spokojnie strzelił bramkę w finale olimpijskim na Maracanie. Przeciwnik: Niemcy, których drużyna narodowa pokonała Brazylię 7-1 dwa lata wcześniej w półfinale Mistrzostw Świata, również w Brazylii. Neymar upadł na kolana, został otoczony przez kolegów z drużyny, a następnie szlochał. Brazylia, pięciokrotny mistrz świata, zdobyła swój pierwszy tytuł olimpijski w piłce nożnej i najbardziej pożądany medal Igrzysk w Rio.

Wniosek

Na igrzyskach olimpijskich jesteśmy świadkami wielu niespodzianek, łez i niesamowitych
zwycięstw, które obserwuje cały świat. W tym artykule omówiliśmy najbardziej pamiętne
chwile, stanowiące podstawę wielu dyskusji nawet w obecnych czasach. Mamy nadzieję, że
ten artykuł okazał się dla Ciebie interesujący i wrócisz po więcej!

– Artykuł sponsorowany –